Mydło sodowe

Mydło sodowe – właściwości, działanie oraz zastosowanie

Tradycyjne mydło w formie toaletowej kostki, którego codziennie używamy do pielęgnacji ciała oraz dłoni to nic innego jak mydło sodowe, otrzymywane na skutek odpowiednich reakcji chemicznych. Ze względu na swoje antybakteryjne właściwości oraz wysoką skuteczność w oczyszczaniu skóry, produkt ten   należy do podstawowych środków stosowanych do codziennej higieny i znajduje się w większości domów. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o właściwościach i zastosowaniu tego popularnego kosmetyku, poznasz przepis, jak zrobić mydło sodowe i dowiesz się, czym różni się od potasowego. Zapraszamy do lektury!

Mydła – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć!

Z chemicznego punktu widzenia, mydła są solami metali oraz wyższych kwasów tłuszczowych o 12-20 atomach węgla. Zawarte w nich micele pod wpływem działania wody wchodzą w reakcję z cząsteczkami zanieczyszczeń znajdujących się na skórze, a następnie rozpuszczają je. W momencie spłukiwania skóry po umyciu, zabrudzenia wraz z mydłem usuwane są z powierzchni naszego ciała.

Czym jest mydło sodowe?

Występujące pod postacią twardej, białej kostki mydło sodowe, którego wzór chemiczny zapisywany jest jako C17H35COONa, zalicza się go grupy mydeł alkalicznych, a więc rozpuszczających się w wodzie. Do tej samej kategorii należą również mydła potasowe oraz litowe, o których nieco więcej piszemy w dalszej części artykułu, porównując ich właściwości i zastosowanie. Większość tego rodzaju kosmetyków posiada odczyn umiarkowanie zasadowy lub mocno zasadowy o pH od 7 do 9,5. Tymczasem ludzka skóra ma pH 5,5 (odczyn kwasowy), dlatego stosowanie sodowego mydła nie jest zalecane przy pielęgnacji twarzy.

  • Reakcja otrzymywania mydła sodowego: C17H35COOH + NaOH -> C17H35COONa + H2O

Produkt powstaje na skutek zmydlania tłuszczy (głównie roślinnych), przy pomocy wodorotlenku sodu.

Do mydła sodowego bardzo często dodaje się specjalne substancje, które mają wzmocnić jego antybakteryjne działanie oraz zapobiegać wysuszaniu skóry. Dodatki, które najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym to przede wszystkim gliceryna oraz różnego rodzaju olejki, m.in. lawendowe, herbaciane, rozmarynowe czy oliwa z oliwek, a także miód.

Mydła sodowe – jak ich używać?

Dostępne pod postacią kostek mydła sodowe stosowane są przede wszystkim przy myciu dłoni oraz skóry. Aby używać ich w sposób poprawny i bezpieczny, wystarczy zmoczyć dłonie ciepłą wodą, a następnie zmydlić kosmetyk, wytwarzając pianę. Po nałożeniu jej na skórę kolistymi ruchami dłoni należy wetrzeć preparat na ciało, a po wszystkim spłukać go czystą wodą.

Białe mydło sodowe – nie tylko do mycia

Ze względu na wysokie właściwości bakteriobójcze mydła sodowe należą do produktów, które doskonale sprawdzają się przy usuwaniu uporczywych plam i zabrudzeń z rozmaitych materiałów i tkanin. Zastosowanie tego rodzaju produktów może okazać się świetną alternatywą dla proszków i płynów piorących, a nawet dla specjalistycznych odplamiaczy i produktów do wybielania. Piorąc odzież w mydle sodowym, warto zastosować płyn do zmiękczania, gdyż wyprane ubrania mogą być dość sztywne i nieprzyjemne w dotyku.

Mydło sodowe i jego właściwości

W odróżnieniu od innych rodzajów mydeł te produkowane na bazie tłuszczu oraz wodorotlenku sodu charakteryzują wysoki poziom twardości oraz biały kolor. Naturalna barwa może jednak ulec zmianie po dodaniu odpowiednich substancji koloryzujących. W pokojowej temperaturze produkt ma stały stan skupienia i jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Pielęgnacyjne oraz nawilżające właściwości mydło sodowe zawdzięcza zawartości glicerynie, która jest produktem ubocznym procesu zmydlania. Oprócz wysokiej skuteczności w usuwaniu zabrudzeń ma ono również walory regenerujące, łagodzące oraz antybakteryjne.

Kiedy nie należy stosować mydeł sodowych?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytania o to, czy lepiej używać mydła sodowego, czy potasowego i jak samodzielnie zrobić mydło w kostce, warto poznać wszystkie przeciwwskazania do stosowania kosmetyku na bazie wodorotlenku sodu. Z uwagi na jego mocno wysuszajcie właściwości, błędem jest zastosowanie go na skórę suchą oraz odwodnioną. Również zimą, gdy tendencja do przesuszania skóry w ogrzewanych pomieszczeniach jest wyższa niż latem, nie zaleca się stosowania tego rodzaju preparatu bez dodatkowej ochrony, np. w postaci balsamu do skóry.

Rodzaje mydeł: mydło sodowe a potasowe

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy lepszym wyborem będzie mydło sodowe czy potasowe. Warto nieco bliżej przyjrzeć się właściwościom oraz zastosowaniu poszczególnych produktów z grupy preparatów alkalicznych. Zaliczają się do niej mydła sodowe, potasowe oraz litowe, jednak to ostatnie nie jest wykorzystywane do celów higienicznych (używa się go m.in. do produkcji smarów przemysłowych).

Jedna z głównych różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami mydeł pielęgnacyjnych dotyczy właściwości fizycznych. Twarde i białe jest mydło sodowe, a potasowe ma konsystencję miękką, często nawet mazistą. Zasadniczą różnicę widać także w składzie poszczególnych produktów. Otrzymywanie mydła sodowego wymaga reakcji odpowiedniego tłuszczu z wodorotlenkiem sodu, natomiast do uzyskania mydła potasowego niezbędny jest wodorotlenek potasu. Mydło potasowe powszechnie określa się również mianem szarego (choć jego barwa jest żółtobrązowa). Ze względu na swoje hipoalergiczne właściwości, nie uczula i nie podrażnia skóry. Warto jednak pamiętać, że może ono mocno przesuszać skórę oraz włosy. Nie każdemu może również odpowiadać intensywny, charakterystyczny zapach takiego kosmetyku.

Jak zrobić mydło sodowe – sprawdź przepis

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić mydło sodowe w domowym zaciszu, poniżej znajdziesz garść praktycznych porad. Potrzebne będą: kwas tłuszczowy (np. palmitynowy, stearynowy lub oleinowy) oraz woda destylowana i wodorotlenek sodu. „Prawdziwe” mydło uzyskuje się w wyniku saponifikacji, czyli zmydlania.

  1. Rafinowany tłuszcz (zamiast kwasu można zastosować np. oliwę z oliwek) roztapiamy w jednym naczyniu.
  2. Do drugiego naczynia wlewamy odpowiednią ilość wody destylowanej.
  3. Do wody destylowanej powoli dodajemy wodorotlenek sodu, by uzyskać ług sodowy.
  4. Ług wlewamy do tłuszczu, dokładnie mieszając obie substancje.
  5. Uzyskane mydło wlewamy do foremek, aby stwardniało na twardą kostkę.

Dojrzewanie mydła – co oznacza ten termin?

Wyprodukowane zgodnie z powyższym przepisem mydło sodowe czy potasowe (reakcja otrzymywania jest podobna, różnica polega na dodaniu wodorotlenku potasu zamiast sodu) nie jest jeszcze gotowe do zastosowania ze względu na wysoki zasadowy odczyn. Z czasem pH mydła łagodnieje, a proces ten nazywamy właśnie „dojrzewaniem”. Panuje przekonanie, że im mydło sodowe jest starsze, tym lepiej się pieni i jest łagodniejsze dla skóry. Aby nabrało odpowiednich właściwości, warto odczekać co najmniej 6 tygodni, choć dobrą praktyką jest używanie go po 3 miesiącach od wytworzenia.

Gdzie kupić wodorotlenek sodu do produkcji mydła sodowego?

Wiesz już, czym jest mydło sodowe, znasz przepis, jak zrobić tego rodzaju kosmetyk we własnym domu, a także różnice pomiędzy mydłem sodowym a potasowym. Produkty niezbędne do wyrobu, takie jak wodorotlenek sodu czy tłuszcze rafinowane polecamy kupować wyłącznie od sprawdzonych dostawców, oferujących szeroki katalog chemii przemysłowej. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na Portalu Produktowym Grupy PCC – sprawdź naszą ofertę i kupuj z gwarancją najwyższej jakości, profesjonalnej obsługi oraz szybkiej dostawy.