Ługowanie drewna – właściwości ługu sodowego i wybielanie drewna krok po kroku

Ługowanie drewna – właściwości ługu sodowego i wybielanie drewna krok po kroku

Drewno jako materiał aranżacyjny doceniane jest m.in. za swoją niebanalną estetykę i naturalne walory. W pomieszczeniach tworzy ono unikatowy mikroklimat, ocieplając je i nadając przytulnego charakteru. Wiele osób zastanawia się, czym wybielić drewno, by wykonane z niego szafy, parkiety, drzwi lub okna prezentowały się jeszcze efektowniej i bardziej stylowo. Rozwiązaniem, które warto rozważyć w takiej sytuacji, jest ług sodowy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest ługowanie mebli lub podłogi, sprawdzisz jak wybielić drewniane powierzchnie krok po kroku i jak zrobić ług do drewna.

Czym jest ługowanie drewna?

Pobielane drewno doskonale sprawdza się w wielu aranżacjach. Jest jednym z najważniejszych wyróżników stylu skandynawskiego, jednak równie dobrze prezentuje się w wystrojach klasycznych czy rustykalnych, a nawet industrialnych. Ługowanie to jedna z metod wybielania surowca, polegająca na pokryciu jego powierzchni specjalną, głęboko penetrującą emulsją, zwaną ługiem sodowym. Z uwagi na fakt, że substancja przenika do głębokich warstw, ługowanie np. podłogi przynosi trwałe, doskonale widoczne oraz zadowalające rezultaty.

Co to jest ług do drewna?

Zanim przejdziemy do praktycznych porad dotyczących tego, jak wykonać ługowanie mebli czy wybielanie drewna na podłodze, warto kilka słów poświecić samej substancji, odpowiadającej za efekty całego procesu. Co to jest ług do drewna? Ta potoczna nazwa obejmuje preparaty na bazie wodorotlenku sodu (stąd powszechne używanie nazwy: ług sodowy). Ług jest silnym środkiem chemicznym, który zastosowany na drewnianych powierzchniach wykazuje działanie postarzające oraz wybielające. Roztwór tworzony na bazie sody kaustycznej wchodzi w reakcję z obecnymi w drewnie taninami, dzięki czemu wytrawione zostają tkanki roślinne. W ten sposób można bardzo łatwo postarzeć strukturę desek, uwidocznić słoje oraz wyeksponować estetyczne walory drewna, hamując naturalne procesy żółknięcia i zmiany koloru.

Wodorotlenek sodu – właściwości i zastosowanie

Wodorotlenek sodu to nieorganiczny związek o odczynie zasadowym. Zalicza się do grupy wodorotlenków i stanowi jeden z najpopularniejszych surowców chemicznych, używanych na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Występuje w dwóch postaciach:

– stałej, jako soda kaustyczna,

– płynnej, jako ług sodowy, stosowany m.in. przy wybielaniu drewna.

Soda kaustyczna, czyli wodorotlenek sodu w formie stałej, to produkt, który wykorzystuje się m.in. w przemyśle kosmetycznym. Jest jednym z podstawowych składników używanych do produkcji mydeł, detergentów i środków myjących, ale także maseczek kosmetycznych. Powszechnie wykorzystuje się ją także w przemyśle rolnym, celulozowym, oraz przy produkcji chemii budowlanej. Soda kaustyczna używana jest również w branży petrochemicznej – stosuje się ją do rafinacji ropy, olejów mineralnych, a także do wydobywania gazu z łupków.

Wodorotlenek sodu wykazuje właściwości higroskopijne (pochłania wilgoć z powietrza), a w połączeniu z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu tworzy węglan sodu. Jego pozostałe, istotne właściwości to m.in.:

  • bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie,
  • niepalność i brak zapachu,
  • wysoce korozyjne oddziaływanie na metale.

Należy mieć świadomość, że wodorotlenek sodu jest niezwykle niebezpieczną substancją, wydzielającą silne opary, mogące wywoływać ból, łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa oraz gardła. W kontakcie ze skórą powoduje oparzenia, które przy długotrwałej ekspozycji mogą przerodzić się nawet w martwicę komórek. Osoby mające kontakt z tą substancją powinny stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak odzież ochronna, rękawice lateksowe, maska oraz specjalne obuwie.

Jak zrobić ług sodowy?

Obecnie gotowy preparat umożliwiający ługowanie mebli można kupić w wielu sklepach, jednak samo wybielanie podłóg czy szaf to proces stosowany od dziesięcioleci. W czasach, gdy przemysł chemiczny nie był tak doskonale rozwinięty, jak dziś, wybielacze do drewna sporządzano samodzielnie. Jak zrobić ług sodowy we własnym zakresie? Wystarczy rozpuścić sodę kaustyczną w wodzie, uzyskując płynną substancję. Aby wzmocnić efekt wybielania, zaleca się dodanie do mieszanki białego lub szarego pigmentu.

Co daje wybielanie mebli i podłóg ługiem sodowym?

Przede wszystkim ługowanie drewna hamuje procesy biologiczne, skutkujące ciemnieniem drewna i zmianą jego struktury. Pozwala też znacznie lepiej wyeksponować jego naturalną fakturę. Bielenie uwidacznia słoje i sprawia, że drewniane podłogi, meble czy okna nabierają bardziej szlachetnego charakteru. Specyficzny, biały kolor nie tylko pozwoli odmienić kolorystykę wnętrz, ale także zdecydowanie rozjaśni pomieszczenia. Co prawda ługowanie podłogi zmienia barwę drewna, jednak pozwala zachować jego oryginalny wygląd, dzięki czemu powierzchnia prezentuje się naturalnie i efektownie.

Jakie gatunki i wyroby z drewna można ługować?

Wielką zaletą opisywanego procesu jest to, że wybielacze do drewna można stosować na wszystkich powierzchniach, wykonanych z tego naturalnego surowca. Możemy więc przeprowadzić ługowanie podłogi, nałożyć wodorotlenek sodu w roztworze z wodą na deski, parkiet czy boazerię, a także wykonać ługowanie mebli, drzwi czy okien. Białe krzesła, stoły, biurka czy ławki doskonale sprawdzają się w aranżacjach skandynawskich, które od kilku lat wiodą prym wśród najgorętszych wnętrzarskich trendów.

Omawiane wybielacze do drewna na bazie ługu sodowego można stosować zarówno w przypadku drzew liściastych (np. dębowego stołu, bukowej podłogi czy jesionowych schodów), jak i przedmiotów wykonanych z drewna iglastego. Ługowanie drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego należy wykonywać z użyciem ługu do drewna miękkiego, natomiast wybielanie stolarki z drzew liściastych wymaga zastosowania preparatu do twardych odmian surowca.

Wybielanie drewna krok po kroku

Wiesz już, co to jest ług do drewna, co daje wybielanie z jego użyciem i jakie gatunki drzew można poddawać tego rodzaju konserwacji. Czas na kilka wskazówek dotyczących tego, jak wybielić drewno krok po kroku – postępuj zgodnie z naszymi poradami!

Krok 1: przygotuj powierzchnię

Chcąc cieszyć się śnieżnobiałą, drewnianą podłogą, dokładnie oczyść jej całą powierzchnię. Konieczne jest usunięcie wszystkich poprzednich warstw farby oraz lakieru, dlatego w przypadku podłogi z desek lub parkietu nie obejdzie się bez cyklinowania. Mniejsze powierzchnie możesz oczyścić za pomocą papieru ściernego.

Krok 2: nanieś ług sodowy na drewno

Na wycyklinowaną lub wyszlifowaną, a następnie dokładnie odpyloną podłogę nanieś ług sodowy do drewna, używając wałka lub płaskiego pędzla. Pamiętaj o równomiernym rozprowadzeniu substancji po całej powierzchni. Jeśli zachodzi taka konieczność, możesz nanieść kolejne warstwy, pamiętając o tym, by ostatnia z nich prowadzona była zgodnie z rysunkiem słojów.

Krok 3: zabezpiecz podłogę

Nawet najlepsze wybielacze do drewna nie ochronią go przed trudami codziennej eksploatacji. Powierzchnię potraktowaną ługiem sodowym należy dodatkowo zabezpieczyć, pokrywając ją warstwą lakieru lub oleju, po wcześniejszym, dokładnym przeszlifowaniu (zmatowieniu).

Ile trwa ługowanie podłogi lub mebli?

Należy pamiętać, że ługowanie podłóg, podobnie jak innych elementów z drewna to proces chemiczny, w którego trakcie następuje wytrawianie miękkich części. Trwa ono zwykle od 2 do 5 godzin i tyle potrzeba, aby wybielona powierzchnia uzyskała wstępną suchość. Po tym czasie można nakładać kolejne warstwy preparatu, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Gdzie kupić ług sodowy i profesjonalną chemię?

Wysokiej klasy wybielacze do drewna, podobnie jak produkty, z których można zrobić ług sodowy, warto kupować wyłącznie u sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Szeroką ofertę profesjonalnej chemii przemysłowej, w tym wodorotlenku sodu znajdziesz na Portalu Produktowym Grupy PCC. Sprawdź ofertę i zyskaj gwarancję wyboru wysokiej klasy produktów, korzystając z profesjonalnego doradztwa doświadczonych ekspertów.